Rok szkolny 2014/2015 w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Radymnie był Rokiem Matematyki.
Z tej okazji dla uczniów klas IV-VI odbyły się następujące przedsięwzięcia:

Wielkie Liczby

19 września 2014 r. odbyło się przedstawienie pt. „Wielkie Liczby”. Uczniowie klas czwartych mieli możliwość zapoznania z „gigantycznymi liczbami” rzędu googol i centylion. Nie zabrakło wesołej scenki z lekcji matematyki oraz tanecznych popisów. Autorami i aktorami inscenizacji byli uczniowie klasy 5a: Kamila Krupa, Justyna Gołdy, Aneta Sławińska, Patryk Maj, Jakub Stec, Jarosław Kurasz. Tą imprezą szkolną zainaugurowaliśmy Rok Matematyki w Szkole Podstawowej w Radymnie. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w historii szkoły.

 

Mathematics – The Queen of Science

W dniach 22-26 września 2014 r. trwał w naszej szkole Tydzień Języka Angielskiego. Uczniowie mieli możliwość wzbogacenia swojego słownictwa. Szkoła ozdobiona została barwnymi pracami uczniów, z których dowiedzieliśmy się między innymi, że rectangle to prostokąt, a triangle znaczy trójkąt.

 

Konkurs Matematyczny – ARCHIMEDES.PLUS

7 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny dla klas 4-6. Wzięło w nim udział 20 uczniów:

Kategoria klas czwartych: Konrad Cicirko, Kamil Stopa, Jakub Sudoł; Natalia Sierżęga,  Dobrosława Lenar, Karolina Jurkiewicz, Piotr Pawełek, Kacper Magnowski, Magdalena Kuta, Miłosz Kłyż;

Kategoria klas piątych: Justyna Gołdy, Jarosław Kurasz, Joanna Brzozowska,
 Adrian Świecarz, Wiktor Roczon, Patryk Czerepak, Anna Napierko;

Kategoria klas szóstych: Katarzyna Chmiel, Agnieszka Burbeło, Paweł Gniewek.

Uczniowie mieli do rozwiązania 25 zadań zamkniętych w czasie 45 minut. Konkurs miał zasięg ogólnopolski. Wyniki konkursu i lista laureatów:

Laureat I st. z wyróżnieniem: Jarosław Kurasz (5a)
Laureat I st.: Jakub Sudoł (4a)
Laureat II st.: Wiktor Roczon (5b)
Laureat III st.: Patryk Czerepak (5b)
Laureat IV st.: Konrad Cicirko (4a)
Laureat V st.: Natalia Sierżęga (4b)

 

Krok przed Metą

26 listopada 2014 odbył się I etap Powiatowego Konkursu Matematycznego „Krok przed metą” dla uczniów klas piątych. Wzięło w nim udział 11 uczniów: Rafał Burbeło, Wiktor Panek, Kamila Krupa,  Patryk Maj, Justyna Gołdy, Jarosław Kurasz, Joana Brzozowska, Adrian Świecarz, Anna Pierko, Patryk Czerepak, Daniel Słabicki.

Do II etapu zakwalifikowało się czterech uczniów: Justyna Gołdy, Patryk Maj, Jarosłąw Kurasz i Daniel Słabicki. Dnia 17 marca w/w uczniowie rywalizowali w SP nr 6 w Jarosławiu zdobywając następujące miejsca:

II miejsce: Justyna Gołdy (5a)
III miejsce: Daniel Słabicki (5b)
Wyróżnienie: Patryk Maj (5a)

 

Szkolne Zawody w Układaniu Kostki Rubika

27 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyły się szkolne zawody w układaniu Kostki Rubika. Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych. Tytuł Mistrza w układaniu Kostki Rubika zdobyli uczniowie:

Fabian Czternastek (kl.4a) – w kategorii klas czwartych z czasem 53s,
Patryk Maj (kl.5a) – kategorii klas piątych z czasem 63s,
Norbert Pacuła (kl.6b) w kategorii klas szóstych z czasem 37s.

Po zawodach odbyły się warsztaty i pokaz speedcubingu absolwentów naszej szkoły – obecnie uczniów Gimnazjum nr 1 w Radymnie – w  składzie: Karol Rak, Łukasz Studziński, Arkadiusz Głuś, Paweł Karakuszka i Filip Kaczmarczyk. Przekazywali tajniki układania kostki, dopingowali i zachęcali do zabawy. Najszybszy uczeń naszej szkoły Norbert Pacuła zmierzył się z najszybszym uczniem gimnazjum Karolem Rakiem, który ułożył kostkę w rekordowym czasie  – 18s. Na zakończenie wręczono nagrody i dyplomy.

 

Dzień Liczby Pi

13 marca  2015r.  uczniowie klasy 5b, obchodząc  Święto Liczby π, wykonali gazetkę szkolną w holu szkoły. Wszystkie dzieci z chęcią zabrały się do działania. Po niespełna godzinie prace były gotowe i zostały powieszone na tablicy szkolnej.

 

Świat w Liczbach

To projekt matematyczno-przyrodniczy. W dniach 5-16 marca 2015 r. uczniowie zapoznawali się z wielkościami określającymi powierzchnię kontynentów, oceanów, długość rzek itp. Na korytarzu szkolnym pojawiła się mapa świata. Zwieńczeniem tej nauki był quiz międzyklasowy, który odbył się 20 marca 2015 r. Uczniowie rywalizowali ze sobą w trzyosobowych zespołach. Liczył się refleks i wiedza. Zwyciężyły drużyny w składzie:

klasa IVa: Mikołaj Pac, Bartosz Stopa, Konrad Cicirko
klasa Vb: Anna Napierko, Daniel Słabicki, Wiktor Roczon
klasa VIa: Maciej Lisowski, Rafał Atachim, Karol Cholewa

 

Kangur Matematyczny

17 marca 2015r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur matematyczny”. Wzięło w nim udział 30 uczniów klas IV-VI w kategoriach Maluch i Beniamin. Każdy uczeń po ukończeniu testu otrzymał upominek –  magicznego węża. Największy sukces odniósł uczeń klasy Va Jarosław Kurasz, który po raz drugi z rzędu zdobył wyróżnienie.

 

Młody Matematyk

28 stycznia 2015 r. 16 uczniów naszej wzięło udział w konkursie matematycznym „Młody Matematyk”. Jest to konkurs o zasięgu wojewódzkim organizowany m.in. przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki na Podkarpaciu. Zadania konkursowe najlepiej rozwiązał uczeń klasy 5a Jarosław Kurasz.

 

Mały Mistrz Matematyki

21 kwietnia 2015 r. czternastu uczniów klas czwartych przystąpiło do I etapu Powiatowego Konkursu „Mały Mistrz Matematyki”. W czasie 45 minut uczniowie rozwiązywali zadania różnych typów: otwarte i zamknięte, zadania typu prawda-fałsz, zadania z luką. Do drugiego etapu zakwalifikowało się dwóch uczniów klasy IVa: Konrad Cicirko i Jakub Sudoł. Finał odbył się 21 maja w SP nr 10 w Jarosławiu. Konrad Cicirko wygrał konkurs, zdobywając maksymalną liczbę punktów, natomiast Jakub Sudoł zdobył wyróżnienie.

 

PANGEA

3 marca 2015 r. trzydziestu trzech uczniów klas IV-VI rywalizowało w ogólnopolskim konkursie matematycznym PANGEA. Uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru. Szczególnym utrudnieniem były punkty ujemne za udzielenie nieprawidłowej odpowiedzi. Najlepsze wyniki w szkole otrzymali:

I. Daniel Słabicki (5b)
II. Jarosław Kurasz (5a)
III. Wiktor Roczon (5b)

 

Matematyka w Muzyce i Architekturze oraz Bar Szkocki

W piątek, 8 maja, uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej w Radymnie uczestniczyli w projekcie matematyczno-muzycznym, którego celem było zwrócenie uwagi uczniów na związki matematyki z muzyką i matematyki z architekturą. Odbyła się projekcja filmów o tej tematyce oraz przedstawiono wizualizację Wstęgi Möbiusa do utworu Jana Sebastiana Bacha. Następnie uczniowie klasy Va, Jakub Stec i Patryk Maj, zaprezentowali swoje własne kompozycje, grając na cztery ręce na instrumencie klawiszowym.

W drugiej części spotkania uczniowie zapoznali się z tradycjami tzw. kawiarni szkockiej i lwowską szkołą matematyki, ze Stefanem Banachem na czele. Aby zdobyć słodką nagrodę ufundowaną przez dyrekcję naszej szkoły, rozwiązywano nietypowe zadania matematyczne, rebusy, kryptogramy, układano tangram, kostkę Rubika 3×3 klasyczną i geometryczną oraz węża magicznego. Słodkie upominki wywalczyli: Regina Kania (IVa), Kacper Bis (IVa), Daniel Słabicki (Vb), Wiktor Roczon (Vb), Patryk Czerepak (Vb), Dagmara Krysiak (Va) , Wiktor Panek (Va). Podobny projekt dla uczniów klas szóstych odbył się w piątek 8 maja. Do listy nagrodzonych dołączyli uczniowie: Katarzyna Chmiel (VIa), Paweł Gniewek (VIb), Karol Janiga (VIb) i Norbert Pacuła (VIb).

 

 

oprac. Urszula Tereszko
nauczyciel matematyki

[nggallery id=25]