Od 4 marca będzie obowiązywał nowy dowód osobisty, e-dowód. Wnioski o wydanie starych dowodów można składać do 1 marca. Nowy dowód osobisty e-dowód będzie plastikową kartą wyposażoną w elektroniczny chip, na którym zostaną zapisane dane właściciela.

Wnioski o nowe, elektroniczne dowody osobiste będzie można składać od 4 marca 2019. Pierwsze e-dowody mają zostać wydane do 30 dni od dnia złożenia wniosku. O wydanie starego dowodu osobistego będzie można się starać do piątku, 1 marca, do godz. 11.00

E-dowód 2019. Co to za dokument ?

E-dowód osobisty to nowy dowód osobisty, który będziemy mogli wykorzystać do:

  • potwierdzenia tożsamości,
  • podpisywania dokumentów elektronicznych,
  • potwierdzenia obecności w placówkach medycznych
  • do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.

Gdzie złożyć wniosek

W dowolnym urzędzie gminy — niezależnie od miejsca zameldowania. Po złożeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie jego złożenia.

Wniosek o dowód możesz złożyć także przez Internet (jeśli chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty  potrzebujesz profilu zaufanego)

Może się zdarzyć, że ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inny powód nie możesz osobiście udać się do urzędu. Możesz wtedy złożyć wniosek o dowód w miejscu, w którym przebywasz. Skontaktuj się z najbliższym urzędem gminy, a urzędnik ci pomoże.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

Ile będziesz czekać

Maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach — poinformuje cię o tym urzędnik.

Jak odebrać gotowy dowód osobisty

Dowód odbierasz w urzędzie, który przyjął twój wniosek. Pamiętaj, że musisz odebrać dowód osobiście. Jeśli masz dotychczasowy dowód osobisty, weź go ze sobą do urzędu.

Odbiór dowodu osobistego dla osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych lub ma ograniczoną zdolność prawną, wymaga obecności tej osoby. Samodzielnie możesz odebrać taki dowód pod warunkiem, że osoba ta była przy składaniu wniosku lub jest dzieckiem, które nie ma jeszcze 5 lat.

E-dowód z czipem będzie ważny przez 10 lat.