Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Radymnie świętowały 20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

Nasza placówka brała udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło Przedszkole Samorządowe w Radymnie. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, aby podkreślić i zaznaczyć swoją obecność wśród dorosłych, często zabieganych i zapracowanych, zajętych swoimi sprawami. Podczas wspólnego spotkania dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się organizacja charytatywna UNICEF, obejrzały filmy o dzieciach uczących się w  szkołach trzeciego świata. Piosenki zaprezentowane przez najstarszą grupę nauczyły tych młodszych, czym jest tolerancja i akceptacja. Na koniec każdy otrzymał niebieski balonik z zapisanym prawem dziecka. Bo przecież, jak mówi wiersz: Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jest mały”.

Aneta Dubiel – Korzepa

[nggallery id=153]