Drugi spis próbny
od 1 do 30 kwietnia 2020 r.

[kad_youtube url=”https://youtu.be/G5h1IKKbC6k” ]

 

Gdzie odbędzie się drugi spis próbny?

Drugi spis próbny odbędzie się w 16 gminach w Polsce, min. na terenie miasta Radymna.

W jaki sposób zostanie przeprowadzony drugi spis próbny?

W trosce o wygodę i bezpieczeństwo danych przygotowaliśmy aplikację internetową, która służy do zbierania danych w ramach spisu próbnego. Aplikacja będzie dostępna na tej stronie od 1 kwietnia 2020 r.

Logowanie do aplikacji będzie intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego, mającego połączenie z Internetem. Jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie spisać się samodzielnie, pomogą mu w tym nasi rachmistrzowie – bezpośrednio i telefonicznie.

Gdzie można się spisać?

Dla wszystkich, którzy nie mają w domu dostępu do Internetu, w poszczególnych gminach zostaną przygotowane specjalne stanowiska, w których będzie można się spisać. Na terenie miasta Radymno punkt spisowy będzie się mieścił w budynku Urzędu Miasta, ul. Lwowska 20, Radymno.

Dlaczego warto wziąć udział w spisie próbnym?

Zaangażowanie gmin i ich mieszkańców oraz udział w spisie próbnym są niezwykle cenne. Mieszkańcy wytypowanych do spisu próbnego gmin biorą udział w „próbie generalnej” przed zaplanowanym na rok 2021 Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań. Poprzez udział w spisie próbnym pomagają nam m.in. sprawdzić założenia metodologiczne, funkcjonalność elektronicznego formularza spisowego czy efektywność działań popularyzacyjnych.

Warto przy tym wspomnieć, że poprzez udział w spisie mieszkańcy gmin zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu. Dzieje się tak, bo zbierane w spisie dokładne i wiarygodne dane dotyczące lokalnej społeczności wykorzystywane są później do prowadzenia skutecznych polityk rozwoju ważnych dla wspólnoty, a obejmujących tak istotne obszary naszego życia, jak edukacja, praca czy opieka zdrowotna.

Poprzez uczestnictwo w spisie każdy z nas staje się kluczowym uczestnikiem działań, które prowadzą do budowania lepszej przyszłości. Dlatego też Narodowy Spis Powszechny realizujemy pod hasłem „Liczy się każdy”.

Zachęcamy również do włączenia się w upowszechnianie informacji o spisie, licząc, że przyczyni się on do wzmacniania lokalnych więzi społecznych.

Czy moje dane będą bezpieczne?

Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie zebrane przez respondentów dane są objęte tajemnicą statystyczną. Zapewniamy, że będą należycie i starannie zabezpieczone i nie zostaną nikomu ujawnione.

Po czym poznam uczciwego rachmistrza?

Każdy rachmistrz spisowy ma identyfikator ze zdjęciem i pieczęcią właściwego urzędu statystycznego. Jest też wyposażony w elektroniczne urządzenie, pozwalające na zbieranie danych poprzez aplikację internetową.

Gdzie mogę się zapoznać z treścią ustawy o spisie?

Treść ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. jest dostępna na stronie: https://spis.gov.pl/Pliki/ustawa%20o%20NSP.pdf

Gdzie mogę kierować dodatkowe pytania?

Masz pytanie dotyczące spisu? Specjalnie dla Ciebie uruchomiliśmy dedykowaną infolinię: 22 279 99 99 wew. 8.