To zwykli ludzie inspirują, ale wszyscy razem zmieniamy świat na lepsze.

Jednostki inspirują, mają unikalne charaktery i umiejętności. Ale czym byliby Avengersi bez Kapitana Ameryki? W grupie siła. Najlepszym przykładem są wolontariusze Szlachetnej Paczki.

Dla 82% wolontariuszy Szlachetna Paczka jest bardzo ważną częścią życia. To nie tylko studenci, ale rodzice, pracownicy małych firm i dużych korporacji. Każdy z nich ma inne motywacje, ale wszyscy angażują się w pomoc potrzebującym. Nie dzielimy ludzi ze względu na wiek ani pochodzenie. Przez chwilę stajemy się jedną wielką rodziną.

Lider inspiruje drużynę

Na Podkarpaciu szukamy liderów w rejonie: Przemyśl, Sokołów Małopolski, Błażowa-Dynów, Kańczuga-Zarzecze, Jasło, Nisko, Sanok-Lesko, Radymno czy Ustrzyki Dolne.

Lider potrafi dostrzec w ludziach ukryty potencjał. Ma otwartą głowę i docenia różnice pomiędzy ludźmi. Ma siłę do pokonywania barier w drodze do wyznaczonego celu. Może to właśnie Ty, idąc przez życie jesteś w stanie ułatwić drogę, umożliwiając bezpieczne przejście tym, którzy w innym wypadku by się zagubili. Lider tworzy zespół wolontariuszy, dba o dobrą współpracę i dotarcie do najbardziej potrzebujących. To świetna okazja, żeby pomóc, a przy okazji wiele się nauczyć i poznać wspaniałych ludzi. Szukamy ludzi, którzy:

  • są ciekawi świata i pełnych energii
  • nie boją się walczyć o lepsze jutro
  • widzą potrzebę zmian w swojej lokalnej społeczności
  • mają pomysły i chcą działać

Jeśli to Ty, to nie czekaj. Zgłoś się na https://bit.ly/PDK_ZostańWolontariuszemSZP

Dzięki Tobie nadzieja może zamienić się w radość!

Pomoc ma MOC

Raport o biedzie opublikowany w 2019 roku jasno wskazuje, że mamy problem.

W 2018 roku ponad dwa miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że na przeżycie miało do dyspozycji nie więcej niż 19 zł dziennie. Najbardziej zwraca się uwagę na seniorów, osoby chore i niepełnosprawne, a także dzieci i młodzież, których dotyka tzw. bieda dziedziczona.

W województwie podkarpackim wolontariusze odwiedzili 1122 rodzin. W niektóre historie trudno uwierzyć. To opowieści nie tylko o biedzie, ale o samotności i tęsknocie. O miłości do swoich dzieci, miłości do chorych rodziców. Wreszcie o braku chęci do życia, poczuciu bycia bezwartościowym. Pandemia wystawiła nas na sprawdzian społeczny, który całkiem dobrze zdaliśmy. Pokazaliśmy, że dbamy nie tylko o bliskich. Na klatkach schodowych pojawiły się ogłoszenia ludzi, którzy chcą pomóc. Jednak zmiana jaką chcemy osiągnąć wymaga znacznie więcej pracy.

Bardziej niż głodu, boję się zimna

“Zwyczajna starsza pani w schludnym ubraniu, nawet eleganckim, choć raczej kilkadziesiąt lat temu niż dzisiaj. Na nic nie narzeka i odpowiada uprzejmym uśmiechem. By mieć co jeść, podsmaża na patelni suchy chleb. Podjada go ukradkiem, dopiero gdy czuje, że zaczyna się jej robić słabo. Na imię ma Emilia.

Sąsiedzi mówią, że nikomu nie odmawia pomocy.”

Wszyscy dostrzegamy takich ludzi, potrzebujących i samotnych. Nie spotkamy ich na Instagramie, ale klatce schodowej.

Szlachetna Paczka 2020

W tym roku Szlachetna Paczka zmierzyła się z problemem samotności i potrzeb osób starszych. Pandemia koronawirusa spowodowała, że zostali odcięci od świata. Spotęgowało to ich wykluczenie.

Dlatego Szlachetna Paczka uruchomiła projekt „DOBRE SŁOWA – TELEFON DLA SENIORÓW”. To działania mające na celu pokazać seniorom, że nie są sami. Po drugiej stronie słuchawki czekają na nich eksperci – terapeuci i psychologowie.

W pogotowiu sa także wolontariusze Szlachetnej Paczki, którzy odwiedzają seniorów. Pomagają oni w codziennych sprawach, towarzyszą w rozmowach. Jako wolontariusze wierzymy w rozmowę, ale dbamy także o nawiązanie dobrej relacji.

Dotarliśmy do wielu potrzebujących seniorów, ale wciąż działamy. Dlatego to tak ważne, aby ludzie wiedzieli, gdzie mogą znaleźć pomoc.

Codziennie od 10:00-12:00 i 17:00-19:00 pod numerem 12 333 7088 pełnią dyżury eksperci.

Co daje wolontariat?

Społeczeństwo się zmienia. Coraz większą wagę przykłada się do budowania dobrych relacji i praktycznych doświadczeń. Ludzie dostrzegają wagę emocji i reagują na potrzeby innych. Lider Szlachetnej Paczki to często osoba, która dostrzega problem w swojej lokalnej społeczności. To sąsiad, kolega, właściciel sklepu albo nauczyciel. Osoba, która wierzy w to, że działając można zmienić najbardziej niekorzystne sytuację.

Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy potrafi odmienić oblicze świata”

Wolontariat uczy pokory i empatii, rozwija komunikatywność. Uczy otwartości na świat.. Zaczynamy zauważać otaczające nas problemy i szukać rozwiązań. Mamy rzeczywisty wpływ.

Do tych, dla których misja pomagania brzmi utopijnie, kierujemy racjonalne powody, dla których warto. Szlachetna Paczka charakteryzuje się mądrą pomocą. Działamy transparentnie i nie boimy się pokazywać liczb. To rzeczywistość.

  • W ciągu ostatnich dwóch lat liczba skrajnie ubogich seniorów wzrosła o około 60 tys.
  • W 2018 roku ponad dwa miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie.
  • W ubiegłej edycji pomoc w Polsce otrzymało 14 562 rodzin.
  • Dzięki 452 wolontariuszom w zeszłym roku pomogliśmy 694 rodzinom na Podkarpaciu.
  • 6 zł 70 gr na dzień – tyle lub mniej mają do wykorzystania osoby z co piątej rodzinie włączonej do Szlachetnej Paczki.

To doświadczenie, które buduje bazę kontaktów. Poznasz osoby z różnych branż, z różnymi poglądami i przeżyciami. To poszerza horyzonty. Paczka dba o swoich wolontariuszy i ciągle się rozwija. Dlatego kompetencje można zdobywać na wielu polach, między innymi w logistyce czy promocji.

https://bit.ly/PDK_ZostańWolontariuszemSZP