„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Zapraszamy do korzystania z pakietu przygotowanego przez Instytut Pamieci Narodowej, zawierającego zdjęcia i fragmenty archiwalnych tekstów, na ktory skladają się zapisy rozkazów, opracowań, ulotek, artykułów, organizacyjnych wytycznych i dzienników – ukazujący  bogactwo tkwiące w tym zróżnicowanym politycznie i organizacyjnie zjawisku – jakim z pewnością byli żołnierze polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

[kad_youtube url=”https://youtu.be/M5r2x4Fx8HQ” ]