Burmistrz Miasta Radymna informuje, że zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste powietrze” będą możliwe tylko do 31 grudnia 2021 r. Zgodnie z programem „Czyste Powietrze” przez kocioł węglowy rozumie się kocioł na węgiel z automatycznym podawaniem paliwa (węgiel kamienny w formie ekogroszku). Kotły na węgiel, o których mowa, muszą posiadać klasę efektywności energetycznej minimum B na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Dofinansowanie dotyczy jedynie kotłów z automatycznym podawaniem paliwa, kocioł nie może posiadać rusztu awaryjnego lub przedpaleniska (oraz nie może posiadać możliwości montażu rusztu awaryjnego lub przedpaleniska).

Należy zwrócić uwagę, że termin 31.12.2021 roku nie dotyczy jedynie złożenia wniosku o dofinansowanie, ale również dokumentów zakupu kotła czy wykonania usługi montażu.

Okres przejściowy związany jest z tym, że program dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

Podsumowując kocioł na węgiel będzie dofinansowany pod warunkiem:

  • złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r.
  • zakupu kotła na węgiel i wystawienia faktury za ten zakup do 31 grudnia 2021 r.
  • wystawienia faktury za montaż kotła do 31 grudnia 2021 r.

Powyższe nie będzie dotyczyć wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie (planowane od dnia 01.07.2021 r.)

 

Drugą zmianą zapowiadaną w kolejnej wersji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze jest podwyższenie progu dochodowego w programie dla osób ubiegających się o podwyższony poziom dofinansowania:

  • dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do kwoty 2 189,04 (próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 175 % najniższej emerytury – będzie wyższy od obecnie przyjętego o ok. 229 zł)
  • dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy wzrośnie do kwoty 1 563,60 zł (próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125 % najniższej emerytury na osobę – będzie wyższy od obecnie przyjętego o ok. 164 zł)

Planuje się, że podwyższenie progów dochodowych będzie obowiązywało od 01.07.2021 r. czyli po wprowadzeniu zmian w zapisach Programy Czyste Powietrze.