Dziś wierni w całej Polsce gromadzą się w kościołach na Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie zwanej „Bożym Ciałem”. Najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała „festum Eucharistiae” – „święto Eucharystii” i dla katolików Boże Ciało jest okazją do rozważania tajemnicy Eucharystii, uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W tym dniu odprawiana jest msza św. po której, ma miejsce procesja z Najświętszym Sakramentem, do czterech ołtarzy przyozdobionych żywą zielenią, kwiatami gałązkami, ulokowanych zazwyczaj poza terenem kościoła.

 

W polskiej tradycji tego święta istnieje zwyczaj „zrywania” zielonych gałązek z ołtarzy, zaraz po procesji. Poświęcone gałązki przynoszono do domu, umieszczano m.in: za świętymi obrazami, pod strzechą, za framugi drzwi oraz układano w stajniach. Miało to zapewnić ochronę domowników przed chorobami, a całe obejście przed pożarem i piorunami. Zatykano je też na polu w ziemię, ta czynność miała zabezpieczyć plony od gradobicia i zarazy.

 

Tradycyjna msza z procesją odbyła się także w Radymnie. Wierni przeszli w procesji od kościoła pw. Świętego Wawrzyńca do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a ołtarze ulokowane były przy kolumnie Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia w Rynku, przy budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, pod siedzibą Urzędu Gminy w Radymnie, ostatni zaś na placu przed kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.