Polskie Koleje Państwowe wybrały wykonawcę modernizacji zabytkowego dworca kolejowego w Radymnie na Podkarpaciu. Nieczynny obecnie budynek nie tylko odzyska dawną świetność, ale także zostanie przystosowany do współczesnych oczekiwań wszystkich pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności. Prace na dworcu rozpoczną się najpóźniej w połowie października br. Przebudowany dworzec zostanie oddany do użytku pasażerów do końca 2020 roku. Poinformowano o tym podczas briefingu dla mediów w którym uczestniczyli poseł, b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan oraz Grzegorz Kowalczyk dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Krakowie. Gośćmi spotkania byli także przedstawiciele miejscowego samorządu: burmistrz Radymna Mieczysław Piziurny i wójt gminy Radymno Bogdan Szylar.

W ramach realizowanej obecnie inwestycji PKP S.A. przeprowadzi kompleksową modernizację dworca. Z uwagi na zabytkowy charakter budynku jego bryła nie ulegnie zmianie, ale zostanie odnowiona elewacja, wymienione zostaną stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycie dachu. Wewnątrz powstanie przestrzeń do obsługi pasażerów, w której znajdą się ogrzewana poczekalnia i ogólnodostępne toalety. Modernizacja pozwoli na wyeliminowanie barier architektonicznych: wewnątrz i na zewnątrz budynku dworca zostaną wykonane ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, a aa głównych dojściach do dworca zostaną rozmieszczone tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcu. Na dworcu znajdą się także wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z nagłośnieniem, dzięki czemu podróżni będą na bieżąco informowani o ruchu pociągów. Cały obiekt wraz z ternem zewnętrznym będzie monitorowany. Część pomieszczeń w budynku dworca będzie mogła zostać zagospodarowana na inne cele, np. na działalność kulturalną. PKP S.A. prowadzi już w tej sprawie rozmowy z lokalnym samorządem.

Zrewitalizowane zostanie także najbliższe otoczenie dworca. Wyburzony zostanie budynek dawnych toalet, uporządkowany zostanie teren zielony, a wzdłuż drogi dojazdowej do dworca powstaną dodatkowe miejsca postojowe dla samochodów. Dwa z nich zostaną przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Zwiększona zostanie też liczba stojaków rowerowych. Przy dworcu pojawią się również elementy małej architektury, m.in. kosze na śmieci i ławki.

Przebudowa dworca w Radymnie zostanie zrealizowana przy współfinansowaniu jej ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Koszt prac budowlany to ponad 5,5 mln zł brutto. Dokumentacje projektową wykonała gliwicka pracowania architektoniczna An Archi Group Sp. z o.o., a Roboty budowlane przeprowadzi TEXOM sp. z o.o. z Krakowa. Przy założeniu, że dalsze prace będą przebiegały zgodnie z harmonogramem, inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca 2020 roku.

źródło: http://www.starostwo.jaroslaw.pl/aktualnosci/item/5147-rusza-modernizacja-dworca-w-radymnie