Akcja zbierania nakrętek, w której mieszkańcy Radymna uczestniczą m.in. poprzez zbiórkę do serca na nakrętki zlokalizowanego w Rynku, ma nowy cel. Będzie nim pomoc dla Michałka Łosia z Wyszatyc. O zakończeniu kolejnego etapu akcji pisze jej koordynatorka – pani Małgorzata Sobejko, której jesteśmy bardzo wdzięczni za włączenie nakrętek z naszego radymniańskiego serca do charytatywnej zbiórki, którą się opiekuje:

To już kolejny rok i kolejna okazja, by dziękować wszystkim tym, którzy są niezmiennie przy nas, którzy nas wspierają, którzy trwają z nami na dobre i złe w tej nierównej walce z chorobą i niepełnosprawnością kolejnych dzieci. Nie zawsze możemy podziękować Wszystkim, którzy nas wsparli osobiście. Dlatego z tego miejsca DZIĘKUJEMY pięknie za to, że jesteście, przez cały czas, że macie w sobie potrzebę bycia dla innych, za wolę niesienia pomocy, za serce i życzliwość.

Na terenie miasta w samym centrum, stanęło piękne nakrętkowe serce. Mieszkańcy bardzo chętnie wrzucają do niego nakrętki. Wystarczyło kilkanaście godzin do zapełnienia pierwszego „sercowego kosza”. Podobne serca ustawiane są na terenie całej gminy czy powiatu. W Duńkowicach pan Łukasz Wilk – tato Oli wykonał samodzielnie nakrętkowe serce, przeznaczone również dla naszych dzieci, wspieranych w akcji „Serce w zakrętce”. Dziękuję wszystkim inicjatorom, pomysłodawcom i osobom zaangażowanym w opróżnianie pojemników i dostarczenie nakrętek do naszego przedszkola. Ogromne podziękowania kieruje również do tych, którzy pomagają nam w załadunku kilku ton plastiku podczas odbioru przez firmę.

Zbieramy nakrętki plastikowe każdego rodzaju:

  • po środkach chemicznych (żele i płyny do prania, płyny do mycia naczyń;
  • po kosmetykach (po dezodorantach, żelach pod prysznic, itp);
  • po napojach, sokach, wodach;
  • po mleku;
  • po kawach;
  • pokrywki po margarynach, lodach, ketchupach, majonezach.
  • wszelkie plastikowe zamknięcia;

Najważniejsze, aby wszystkie nakrętki były czyste i bez papierowych elementów, nie powinny posiadać naklejonych cen – tych należy się pozbyć. Wszystkie zbierane rzeczy muszą być pozbawione metalowych elementów, tekturek uszczelniających, głównie w nakrętkach kawy, herbaty. Nie można wrzucać metalowych zakrętek, kapsli oraz zakrętek ze spryskiwaczy np. do mycia szyb, które zawierają metalowe sprężynki. Ważne jest, by do tych zakrętek nie dorzucać innych przedmiotów, a zdarza się, że znajdujemy również baterie, które nie są objęte naszą akcją. Nie ma możliwości przeglądania wszystkich worków na miejscu. Zanieczyszczony towar niszczy maszyny i urządzenia, a koszt naprawy często przewyższa  kwotę jaką firma recyklingowa  sumiennie nam wypłaca. Bardzo proszę o sprawdzenie nakrętek. Nasza działalność nie polega na niezdrowej rywalizacji, a na pomocy drugiemu człowiekowi.

We wrześniu 2020 r. oraz styczniu 2021 r. z naszego przedszkola wyjechał kolejny transport plastikowych nakrętek.W akcję zbierania nakrętek dla Oli Wilk włączyło się bardzo dużo instytucji:

Przedszkole Parafialne w Radymnie, Szkoła Podstawowa w Radymnie, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Miękiszu Nowym, Zespół Szkolno Przedszkolny w Muninie, Pani Wójcik Zdzisław, Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu, Firma Greinplast Jarosław, Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej im. Jana Pawła II w Duńkowicach, Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Surochowie, Premium Nasz Sklep w Wysocku, Premium Nasz Sklep w Miękiszu Nowym, Przedszkole Samorządowe w Radymnie, Szkoła Podstawowa w Skołoszowie, Ochronka św. Maksymiliana w Sośnicy, Mieszkańcy Radymna (serce ul. Rynek), Niepubliczne Przedszkole im. bł. E. Bojanowskiego w Jarosławiu, Niepubliczne Przedszkole w Tapinie, Szkoła Podstawowa w Nienowicach, Szkoła Podstawowa w Duńkowicach, Szkoła Podstawowa w Rokietnicy, Szkoła Podstawowa w Mołodyczu, Szkoła Podstawowa w Świętem, Szkoła Podstawowa w Ostrowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących Zawodowych i Rolniczych w Radymnie, Szkoła Podstawowa w Wietlinie, Szkoła Podstawowa w Korczowej, Miejskie Przedszkole nr8 w Jarosławiu, Hufiec Pracy w Jarosławiu, Niepubliczne Przedszkole w Muninie, Niepubliczne Przedszkole im. bł. E. Bojanowskiego w Przemyślu, Niepubliczne Przedszkole w Krasiczynie, Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, Pani Helena Kojder, Pani Anna Wojciechowska, Pani Krystyna Blok, Bronisława i Władysław Błonarowicz, Ewa Łukaszów, Maria Hyś.
Zgromadziliśmy 349 worków nakrętek, które odebrała firma z Zarzecza.

Od stycznia 2021 r. do czerwca 2021 r. zbieramy nakrętki dla Michałka Łosia z Wyszatyc. Każdy, kto chciałby przyłączyć się do naszej akcji, może to zrobić w każdej chwili.

koordynator akcji Małgorzata Sobejko

Michałek Łoś

 

Michałek Łoś ma 7 lat i cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Urodził się w 25 tygodniu ciąży ze skrajnie niską masą urodzeniową (920 g). W wyniku wczesnego porodu doszło do wylewów krwi do mózgu, zapalenia opon mózgowych, wodogłowia, epilepsji. Przez pierwsze 6 miesięcy Michałek przebywał w szpitalu i walczył o życie. Przeszedł sześć operacji neurochirurgicznych, które zakończyły się wstawieniem zastawki komorowo-otrzewnej. Michałek, pomimo że jest intensywnie rehabilitowany, samodzielnie nie siedzi, nie mówi, wymaga stałej, intensywnej opieki, jest dzieckiem słabowidzącym, pod stałą opieką wielu lekarzy specjalistów. Rodzice robią wszystko, aby zapewnić synowi prawidłową opiekę i podstawową codzienną rehabilitację. Mimo wielu problemów związanych z chorobą Michałka walczą o lepsze jutro… Dlatego prosimy o włączenie się w zbiórkę plastikowych nakrętek, które można wrzucać do serca na nakrętki na Rynku lub dostarczyć do Przedszkola Parafialnego w Radymnie albo innych wyznaczonych punktów.