W piątek 18 czerwca odbyło się otwarcie zmodernizowanego dworca kolejowego w Radymnie. Przebudowa obiektu została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i była dofinansowana ze środkow unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt inwestycji to ponad 6 milionów złotych.

Wśród zaproszonych na otwarcie obiektu gości znaleźli się m.in.: Rafał Weber – wiceminister infrastruktury, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Tadeusz Chrzan – poseł na Sejm RP, Piotr Pilch – wicemarszałek województwa podkarpackiego, Anna Huk – członek zarządu województwa podkarpackiego oraz Mieczysław Piziurny – burmistrz Radymna. Zgromadzonych przywitała Violetta Szumilak – dyrektor PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie.

Przez półtora roku pochodzący z 1898 roku radymniański dworzec przeszedł prawdziwą metamorfozę, z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru. Renowacji poddano elewację budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Dzięki badaniom przywrócono im oryginalny kolor. Na wzór historycznej odtworzono też stolarkę okienną i drzwiową, a także poszycie dachowe wykonane z tzw. dachówki romańskiej. Uwagę przyciąga również semaforowo zawieszony zegar umieszczony na elewacji budynku od strony peronów.

We wnętrzu budynku najważniejszą przestrzenią z punktu widzenia podróżnych jest hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni, w sąsiedztwie którego zlokalizowano toalety, a także powierzchnię, na której w przyszłości będzie działać prowadzona przez Miasto Radymno instytucja społeczno-kulturalna. Wykończenie przestrzeni holu łączy w sobie elementy historyczne ze współczesnymi, co daje interesujący efekt wizualny. Oprócz ławek, gablot na rozkład jazdy, elektronicznych tablic przyjazdów i odjazdów pociągów, systemu informacji głosowej, szczególną uwagę zwraca odtworzona na wzór oryginalnej posadzka ceramiczna złożona z białych i czerwonych płytek układanych w karo z interesującym wzorem ornamentalnym na brzegach. Z kolei ściany pomalowano na kolor jasnego beżu, a w górnej ich części przywrócono obicie wykonane z desek.

W ramach przebudowy, poza poprawą wyglądu, zadbano również o komfort podróżnych, w tym w szczególności osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Na dworcu zlikwidowano bariery architektoniczne, a także wprowadzono szereg usprawnień, takich jak: ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe z planami dworca.

Dworzec w Radymnie stał się bardziej ekologiczny i bezpieczny. Zamontowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych – poprawie uległo bezpieczeństwo osób i mienia.

Metamorfozę przeszło również najbliższe otoczenie dworca. Na nowo wykonano nawierzchnię chodników i parkingu. W sąsiedztwie elewacji wschodniej budynku zamontowano stojaki rowerowe. Całość nowej aranżacji terenu dopełniają elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie, balustrady) oraz uporządkowane tereny zielone.

[nggallery id=179]