3 maja obchodziliśmy na terenie miasta 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Wydarzenie to zgromadziło, najpierw w kościele pw. św Wawrzyńca, a następnie pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego wielu znamienitych gości: przedstawicieli parlamentarzystów, reprezentantów wszystkich szczebli władz samorządowych, delegację służb mundurowych i jednostek organizacyjnych miasta. W obchodach uczestniczyła też liczna grupa mieszańców.

 

– 231 lat temu uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Dumą napawa fakt, że ten nowatorski dokument powstał w Polsce, stworzony został wysiłkiem naszych przodków – mówił do zebranych Burmistrz Miasta Radymna Mieczysław Piziurny. – Warto podkreślić, że przyjęcie ustawy zasadniczej z 1791 nie jest tylko przebrzmiałym historycznym faktem. Współczesnym Polakom stawia wyzwanie z patriotyzmu i poczucia odpowiedzialności, nakłada nakaz tworzenia dobrego, nowoczesnego prawa, służącego po równo wszystkim obywatelom. Przed wyzwaniem tym stają władze każdego szczebla, także te samorządowe. Wierzę, że Rada Miasta Radymna ze zobowiązań tych wywiązuje się bardzo dobrze, czerpiąc inspirację ze znamienitych protoplastów, ale i korzystając z dobrodziejstw demokracji, której wywalczenie było też ich udziałem – dodawał.

 

Po uroczystym apelu, o którego oprawę zadbała kompania honorowa z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia oraz MOK Radymno nastąpiło złożenie kwiatów.

 

[rl_gallery id=”10769″]