W sobotę 9 września odbyło się kulminacyjne wydarzenie Roku Zachariasiewiczowskiego w Radymnie. W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie zorganizowana została sesja naukowa w 200. Rocznice urodzin Jana Chryzostoma Zachariasiewicza.

Spotkanie otworzyli Burmistrz Miasta Radymna Mieczysław Piziurny, który przyznał że odświeżenie pamięci o Zachariasiewiczu stało się jego osobista ambicją, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk Waldemar Wiglusz podkreślający rangę wydarzenia a także Wójt Gminy Krzywcza z którą Zachariasiewicz związał się w drugiej połowie życia, Wacław         Pawłowski który pochwalił się planami posadowienia w Krzywyczy ławeczki multimedialnej odtwarzającej fragmenty prozy Zachariasiewicza.

Na wygłoszenie prelekcji podczas wydarzenia udało się zaprosić wybitnych przedstawicieli świata nauki oraz zapalonych regionalistów.  Podczas konferencji Łukasz Podolak pracownik Archiwum Państwowego w Przemyślu, a jednocześnie członek Stowarzyszenia Rozwoju Radymna Galeon opowiadał o badaniach genealogicznych na przykładzie Jana Zachariasiewicza i jego rodziny. Podobne zagadnienia dotyczące kontrowersji związanych z datą urodzin i śmierci pisarza podjął Waldemar Wiglusz. Z kolei o środowisku, w którym funkcjonował Jan Zachariasieiwcz, a więc o lwowskiej inteligencji opowiadał prof. dr hab. Kazimierz Karolczak z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Krzysztof Klupp z Pracowni Muzeum J.I. Kraszewskiego Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu,  opowiadał natomiast, analizując korespondencję obu, o relacji łacącej Jana Zachariasiewicza z Józefem Ignacym Kraszewskim. Jak udowodnił na podstawie przywołanych listów Zachariasiewicza Radymno dla pisarza było miejscem wytchnienia, intelektualną oazą, do której chętnie wracał po europejskich wojażach i które zawsze bliskie było jego sercu. Przed przerwą Piotr Haszczyn redaktor portalu Krzywcza Trzy Kultury wygłosił wykład przedstawiający związki Jana Zachariasiewicza z Krzywczą, wyjaśniając m.in. dlaczego ten spoczął na tamtejszym cmentarzu.

W drugiej części dr hab. Kazimierz Maciąg z Uniwersytetu rzeszowskiego oraz dr Jan Musiał z Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu pochylili się nad twórczością Zachariasiewicza. Ten pierwszy mówił o tym jak Zachariasiewicz budował swoje postacie, ten drugi wziął na warsztat powieść „Królewskie krzesło”. Cykl wykładów zwieńczyła, łącząca wątki związane z Zachariasiewiczem oraz nieodległą historią Radymna prelekcja Zdzisława Koniucha prezesa Stowarzyszenia Kulturalno-Sportowego Żagiel w Radymnie, który w swym wykładzie pt. „Jak to z pomnikiem i ulicą Jana Zachariasiewicza było” przypomniał o tym, że autorką popiersia pisarza jest radymnianka Urszula Serafin, a fundatorem cokołu jej ś.p. mąż.

Po niezwykle frapującej dyskusji zgromadzeni złożyli kwiaty u stóp pomnika Jana Zachariasiewicza.