W najbliższy piątek gratka dla pasjonatów historii Radymna. W Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się wykład dr hab. Andrzeja Olejko poświęcony funkcjonowaniu lotniska wojskowego w Radymnie.

Kilka słów o prelegencie…
Andrzej Artur Olejko (ur. 6 kwietnia 1963 r. w Brzozowie) – polski historyk, doktor habilitowany prof. PWSTE, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno Ekonomicznej w Jarosławiu. W latach 1982–1987 studiował na kierunku historycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1996 r. na podstawie rozprawy Lotnictwo morskie II Rzeczypospolitej 1919–1939 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Od 2002 r. rozpoczął pracę w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2005 r. został samodzielnym pracownikiem naukowym po obronie w ramach colocvium habilitacyjnego opracowania Działania lotnicze w pasie karpackim w latach 1914–1947 uzyskując tytuł doktora habilitowanego zaś w rok później otrzymał tytuł prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na falach Radio „Bieszczady” przez okres 10 lat do 2008 r. zajmował się propagowaniem historii wojskowości zaś od 2009 r. prowadzi wraz z red. Jerzym Pasierbem na falach „Polskiego Radia Rzeszów” cykliczny program „Bitwy, Kampanie, Militaria”. Jest twórcą cyklu programowego „Zakamarki Przeszłości” ukazującego się cyklicznie od 2007 r. w TVP Rzeszów oraz autorem, współautorem, redaktorem i współredaktorem wielu pozycji książkowych oraz artykułów. Od 2018 r. kieruje Radą Naukową Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha w Napoleonie. W 2020 r. prowadził narrację historyczną z okazji 100 rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk oraz w 100 rocznicę Święta Kawalerii Polskiej. Od 2022 r. członek Rady Naukowej Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, śmigłowiec i tekst „MISTRATG Burmistrz Miasta zaszczyt SKRZYDŁ RADYMNEM 26 01 sala widowiskowa 24 MOK RADYMNO godzina: 12 00 dr hab. Andrzej Olejko polski historyk, prof. PWSTE, specjalizujacy historii wojskowościi problematyce lotniczej”
Wyświetl statystyki i reklamy
Promuj post
Lubię to!

Komentarz
Udostępnij